על פני תהום 8 / דן קדר

< 1 דקות

מאת:

דן קדר, מתוך "על פני תהום – המיצב", אשר נוצר בעקבות רצח רבין.על ציורו של דן קדר הלקוח מתוך "על פני תהום – המיצב", אשר נוצר בעקבות רצח רבין.

רקע

ב-4.11.1995, בסיומה של עצרת המונים למען השלום בכיכר מלכי ישראל בתל אביב (היום כיכר רבין), נרצח ראש הממשלה יצחק רבין על ידי מתנקש יהודי שהתנגד לדרכו המדינית.

הרצח זעזע את החברה הישראלית, וחשף את אחד השסעים העמוקים הקיימים בה.

אמנים רבים התייחסו ביצירותיהם לרצח. אחד מהם הוא דן קדר, שיצר מיצב המורכב מ-12 ציורים. מיצב זה "מוקדש לתהום שנפערה עם הירצחו של יצחק רבין", במילותיו של קדר.

רעיונות מרכזיים

כמו בציורי הסדרה האחרים, גם כאן מופיעים סמלים שונים: ארון קבורה, עץ תמר, מבנה היכול להיות מבנה קבורה אך יכול גם להוות תזכורת לעבר מפואר שאיננו עוד. כל אלה נמצאים בנוף שומם. ארון הקבורה נמצא על רקע שמהותו אינה ברורה – האם אלה מים (יש מעין השתקפות של גזע התמר אך לא של כל העץ, וגם העיגול למטה יכול להיראות כהשתקפות של אובייקט שמיימי)? כיצד עומד הארון על פני הרקע הבולעני הזה? ומה הם האלמנטים המופיעים משני הצדדים? האם אלה הם עצים סדורים המיועדים למדורה או לקורבן?…

בציור זה מושם דגש על תנועה כלפי מעלה – בקו ישר, שנמשך מהארון דרך גזע העץ ועד לסיומו של הבניין שנראה כחץ. יש בכך כדי לרמוז לעלייה לשמיים, שתוארה באופן מפורש יותר בציור נוסף בסדרה.

הציור הזה, עם האווירה הקשה שיוצרים צבעיו, מסתורי ומשמעותו אינה ברורה לגמרי, ובזה כוחו.