השארתי הכל מאחור 4

גלויה מתוך סדרת גלויות שיצר הצלם טל אדלר, המציגה פליטים ומהגרים החיים בישראל. על הגלויה מצולמת רחמה מוסא איסה ממחנה הפליטים דהיישה.

< 1 דקות

גלויה שיצר הצלם טל אדלר. על הגלויה מצולמת רחמה מוסא איסה. רחמה חיה במחנה הפליטים דהיישה. יש לה 9 ילדים והיא בעלת חנות קטנה.

גלויה זו היא חלק מסדרה של 8 גלויות שיצר אדלר עבור הביאנלה ה- 9 לאמנים צעירים מאירופה ומהמזרח-התיכון, שנערכה ברומא, איטליה, במאי 1999. את הסדרה יצר אדלר בעקבות ראיונות ומפגשי צילום עם פליטים ומהגרים החיים בישראל, עם אנשים שהמשותף להם הוא שהם נאלצו לעזוב את בתיהם ולעבור למקום חדש.

את הפליטים והמהגרים שאל אדלר מה הם לקחו ומה הם השאירו מאחור.

רחמה מוסא איסה, מחנה הפליטים דהיישה:

אני מרוויחה שקל אחד לשעה, אני עובדת רק כדי להעביר את הזמן. אינני יודעת מתי בדיוק נולדתי. אני בערך בת שישים. נולדתי באג'ור, כפר באזור ירושלים. כשהייתי בת שמונה, התארסתי לגבר. הייתי ילדה צעירה ולא הבנתי את זה. שמחתי מאוד, והתחלתי לקפוץ ולמחוא כפיים עד שנפלתי על הרצפה. כאשר היהודים החלו לירות על הכפר ברחנו. לא לקחנו איתנו דבר. אמי אמרה לי שנחזור לכפר בעוד שבוע. הוריו של בעלי חזרו אחרי כמה ימים כדי לקחת כמה דברים ונהרגו. אני לא זוכרת מה היה בתוך הבית אבל אם היתה לי הזדמנות היום, הייתי לוקחת חופן אדמה מהכפר כדי לזכור את ריחו. חלומי היחיד הוא להבטיח את עתידם של ילדיי, ושהם יינשאו ויזכו לשלווה.