השבת אבדה
שיעור זה עוסק בהשבת אבדה. נלמד את הפסוקים במקרא הקשורים להשבת אבדה (דברים כב, א-ג), ואת המשנה הראשונה במסכת בבא מציעא, פרק ב. ממקורות אלו עולה חובת השבת האבדה כאשר על האבדה יש סימן וניתן לייחס אותה בוודאות לבעליה.
כיתות ח - יב2 שיעורים
מטרת הפעילות
- לעורר את התלמידים לשאלת המחויבות לרכוש הזולת.
- להבין את פסוקי המקרא העוסקים בהשבת אבדה.
- להבין את משמעות הפסוקים בימינו.
- להכיר את המשנה הראשונה בבבא מציעא פרק ב.
- להבין את קריטריון הסימן כמחייב השבת אבדה לבעליה.
מהלך הפעילות
פתיח: מה עושים עם אבדה?
אפשרות ראשונה:
א. נקרין לתלמידים קטע מתוך פרק 25 בסדרה "סברי מרנן" – קישור לפרק (שימו לב, יש שתי פרסומות לפני).
הקטע המומלץ – מ 0:57 ועד 6:13.
ב. נצפה בחלק מהפרק ונבקש מהתלמידים:
- לרשום טיעונים בעד וטיעונים נגד השבת האבדה.
- לציין עם איזו דמות הם מזדהים.
אפשרות שנייה:
נספר לתלמידים שבדרך לכיתה מצאנו תכשיט (או כל חפץ בעל ערך שיש עליו סימנים).
נראה לתלמידים את החפץ ונשאל אותם:
- מה לדעתם כדאי לעשות עם החפץ?
- האם נוכל לקחת את החפץ לעצמנו?
אפשרות שלישית:
נחלק לתלמידים את דף העבודה "פתיח להשבת אבדה" ובו תיאור של כמה אירועים – קובץ וורד.
התלמידים יביעו את עמדתם בנוגע לכל אירוע.
שלב 1: השבת אבדה בתורה
- נחלק לתלמידים דף עבודה ובו הפסוקים מספר דברים העוסקים בהשבת אבדה – קובץ וורד.
- נסכם עם התלמידים את הכלל העולה מפסוקי התורה, ולפיו חובה להשיב לאדם את אבדתו ויש לשמור עליה עד שהוא בא לבקשה.
שלב 2: השבת אבדה במשנה
- נחלק לתלמידים דף עבודה (מצורף) ובו הקטע ממסכת בבא מציעא פרק א משנה א – קובץ וורד.
- באמצעות הדף נגיע עם התלמידים למסקנה שחובה להשיב אבדה שיש עליה סימן.
משחק מסכם
אפשרות ראשונה:
- נציג לתלמידים תמונות שונות במצגת "מציאה שלו או חייב להחזיר" – מצגת.
- לכל קבוצה יהיו שני שלטים "מציאה שלו" ו"חייב להחזיר". כל קבוצה תחליט איזה שלט להרים בעקבות התמונה שנראית במצגת. קבוצה שתרים שלט נכון ראשונה, תתבקש לנמק את בחירתה.
אפשרות שנייה:
- נחלק שוב את הדף שחילקנו בתחילת השיעור – קובץ וורד.
- נבקש מהתלמידים למלא אותו עכשיו, אחרי הלימוד.
- נבדוק ונברר:
האם יש הבדלים בין מה שמילאו לפני הלימוד למה שמילאו אחריו?
מה התחדש להם כתוצאה מהלימוד?
לחצו להמשך קריאה
לחצו להקטנה