בר/בת מצווה: מי קובע? – מערך שיעור

בשיעור זה נצפה בווידאו-בלוג של גל חריטן, בו הוא משתף בהתלבטות שלו לגבי חגיגת בר המצווה שלו. ההתלבטות כוללת התנגשות בין הרצונות שלו לבין הרצונות של הוריו. נצפה בשתי תגובות שהוקלטו ביחס לדבריו של גל, ונברר עם התלמידים מה הם חשים בנוגע לבר/בת המצווה שלהם ומה עמדתם בנוגע להתלבטות של גל.

כיתות ו - זשיעור אחד

מטרת הפעילות

  1. לעורר שיח על משמעות ציון בת ובר המצווה.
  2. להתמודד עם השאלה כיצד נכון לתלמידים לציין את בת/בר המצווה שלהם.
  3. להעלות את השאלה: מדוע לעלות לתורה?

מהלך הפעילות

פתיח: בירור ראשוני

א. נבקש מהתלמידים לענות על שאלון פתיחה בר מצווה, גרסה מקוונת.

ב. נקיים דיון בעקבות מילוי השאלון בנוגע לתפיסותיהם לגבי אירוע בר/בת המצווה:

  • מה חשוב בעיניהם ומה לא חשוב?
    מי קובע?

שלב 1: צפייה בסרטון של גל

(הסרטונים והשאלות בסעיף הנוכחי ובסעיף הבא מצויים גם בגרסה מקוונת)

א. נצפה בסרטון הראשון של גל "הבר מצווה שלי, לא?"

ב. נגדיר עם התלמידים את ההתלבטות של גל:

כיצד לציין את בר המצווה שלו, האם לעלות לתורה או לא?
נחדד את הטיעונים בעד ונגד:

בעד:

  • היה בבר המצווה של תום זיתוני והתלהב מדרשת הרב, שסיפר שזו הדרך להצטרף ללהקה שנקראת העם היהודי.
    אבא של גל פתוח לנושא.

נגד:

  • אמא של גל לא מרגישה נוח בבית הכנסת בהפרדה שבין נשים לגברים וחוסר שיתופה בטקס ולכן לא רוצה שגל יעלה לתורה.

ג. נשאל את התלמידים:

עם אילו מהטיעונים הם מזדהים ולאילו הם מתנגדים ונבקשם לנמק.
ד. נבקש מהתלמידים להוסיף טיעונים משל עצמם בעד ונגד.

שלב 2: צפייה בתגובות לסרטון

א. נצפה בשתי התגובות של רון ושל בלומה:

 

נשאל את התלמידים:

עם איזו מן התגובות אתם מסכימים ומדוע?
מה דעתכם, האם הדוגמא שמביאה בלומה על העלייה לתורה שלה מסייעת לגל?

שלב 3: שאלון סקר

א. נקריא בכיתה את ההיגדים הבאים ונבקש מהתלמידים להצביע אם הם מסכימים.

נספור כמה תלמידים הסכימו עם כל היגד (ניתן לעשות זאת גם כשאלון גוגל דוקס או בסל"ב שהתלמידים ימלאו בטלפונים החכמים או בטאבלטים).

  • ההורים הם אלו שמחליטים על בר/בת המצווה.
  • הילדים הם אלו שמחליטים על בר/בת המצווה.
  • גם בנות וגם בנים יכולים לעלות לתורה.
  • רק בנים יכולים לעלות לתורה.
  • עלייה לתורה זה רק לדתיים.
  • לעלייה לתורה אין שום משמעות בחיים שלי.

ב. ננסה לנתח עם התלמידים את תוצאות הסקר:

על מה יש הסכמה גורפת?
על מה יש מחלוקת?
מה מלמדות המחלוקות?
האם יש הבדל בין בנים לבנות בתשובות?

סיכום

  • נבקש מכל תלמיד לכתוב או לצלם תגובה לגל שבה הוא נותן לו עצה (אפשר לתת את המשימה כשיעורי בית).