כיצד מרקדין לפני הכלה
בשיעור זה נלמד עם התלמידים על המחלוקת בין בית שמאי לבית הלל בנושא כיצד מרקדין לפני הכלה, נבין את המניעים הערכיים של כל אחת מהגישות ונראה כיצד המחלוקת מימי חז"ל באה לידי ביטוי בהבדלים בין גישות בימינו.
מטרת הפעילות
- לימוד המחלוקת כיצד מרקדין לפני הכלה.
- הבנת המניעים הערכיים של המחלוקת.
- חיבור בין מחלוקת מתקופת חז"ל להבדלים בין גישות בימינו.
מהלך הפעילות
פתיח
א. נספר לתלמידים סיפור:
אמא של רון חזרה מטיול והביאה לו מתנה, נעלי כדורגל. דנית ראתה את הנעליים השחורות של רון, וחשבה בלבה שהנעלים של רון שחורות מאוד ולא כל כך יפות. היא אמרה לו….
ב. נשאל את התלמידים:
- מה לדעתכם אמרה דנית לרון אחרי שראתה את הנעליים שלו (שלא אהבה)?
- מה לדעתכם הייתה דנית צריכה לומר לרון?
נבדוק:
- האם יש פער בין מה שאומרים לבין מה שצריך לומר?
- האם דנית צריכה לומר את מה שהיא חושבת באמת או את מה שיְשַמֵחַ את רון?
- מה יכולים להיות השיקולים בעד ונגד כל אחת מהגישות?
ג. נשאל את התלמידים:
- האם קרה לכם שלא אמרתם את האמת כדי לא לפגוע במישהו?
שלב 1: כיצד מרקדין לפני הכלה?
א. נחלק לתלמידים את דף העבודה "כיצד מרקדין לפני הכלה" ובו הסוגיה – גרסת וורד | גרסה מקוונת.
ב. נבקש מהתלמידים למלא את הדף בחברותות.
שלב 2: בית שמאי או בית הלל
א. נחלק את התלמידים לשתי קבוצות. כל קבוצה תקבל שני שלטים. שלט בית שמאי ושלט בית הלל.
ב. נקריא לתלמידים מקרים שונים ותגובות שונות על המקרה. התלמידים ירימו את השלט המתאים לפי התגובה על המקרה (התשובה הנכונה מסומנת באמצעות כתב מודגש):
- חוחית הגיעה לבית הספר עם תספורת חדשה ואיומה. דנה הביטה בה בתדהמה ושאלה אותה: חוחית, מה עשית לעצמך? בית שמאי / בית הלל
- דני רכש במיטב דמי הכיס שלו אייפון 3 משומש. תום הסתכל באייפון של דני, התפעל ואמר לו: "שיחקת אותה דני, אני ממש שמח שתוכל להיות איתנו בוואטסאפ עכשיו." בית שמאי / בית הלל
- חן שמרה על הבת של השכנה בחופש הגדול. איתמר שאל אותה כמה קיבלה בתמורה לעבודתה, חן אמרה לו את הסכום, ואיתמר אמר: "פראיירית, אני הייתי מרוויח מזה הרבה יותר." בית שמאי / בית הלל
- יעל קנתה לתחילת שנת הלימודים תיק שהזמינה במיוחד באינטרנט. רעות ראתה את התיק המשונה של יעל ואמרה לה: "יעל, איזה תיק מהמם!". בית שמאי / בית הלל
שלב 3: אמת ושלום
הוויכוח בין בית שמאי לבין בית הלל הוא ויכוח ערכי – כל אחד מהבתים מחזיק בערך חשוב אחר.
נשאל: מהו הערך המרכזי שכל אחד מהבתים מחזיק בו?
(אם התלמידים מתקשים לענות על השאלה נוכל לרשום על הלוח את שני הערכים "אמת" ו"שלום" ולבקש מהתלמידים להחליט איזה ערך מתאים לכל בית).
סיכום: מחלוקת ערכית או פערים תרבותיים?
א. נקרין את הקטע "פערים תרבותיים" מתוך הסרטון "משפחה בשלושה דורות – משפחת אדלמן":
ב. נשאל את התלמידים:
- איזה בית מייצגת איימי?
- איזה בית מייצגת סבתא של איימי?
- מה הנימוק של איימי?
- מה הנימוק של סבתא של איימי?
- מה העמדה של אמא של איימי בוויכוח?
- עם איזו עמדה אתם נוטים להסכים ולמה?