מרים הנביאה

אחותם של משה רבנו ושל אהרן הכוהן הגדול. נמנית בתורה עם שלוש הנשים שהצילו את משה בינקותו. בספרי תרי עשר היא נזכרת כאחת משלושת המנהיגים שהוציאו את בני ישראל ממצרים, ובמדרשי חז"ל היא מתוארת כמנהיגה בזכות עצמה.

< 1 דקות

מרים הנביאה, בת עמרם ויוכבד, הייתה אחותו הצעירה של אהרן הכוהן הגדול – ואחותו הגדולה של משה רבנו. מרים הייתה אחת משלוש הנשים שהצילו את משה בינקותו:1 כאשר האם יוכבד הצפינה את משה התינוק בתיבה בתוך הסוּף, ניצבה מרים "מֵרָחֹק לְדֵעָה מַה יֵּעָשֶׂה לוֹ" (שמות ב 4).2 וכאשר מצאה בת פרעה את משה, השכילה מרים להציע לה מינקת "מִן הָעִבְרִיֹּת" (ב 7) – את יוכבד אמה. מרים האחות הגדולה גילתה תחושת אחריות ואף פטרונות3 כלפי אחיה הצעיר משה, לא רק בינקותו – אלא גם עשרות שנים לאחר מכן, כאשר הביעה הסתייגות מנישואיו ל"אִשָּׁה כֻשִׁית".

על חייה האישיים של מרים לא מסופר במקרא,4 והיא נזכרת בעיקר באירועים הקשורים לאחיה משה ולכלל בני ישראל. וכך, אחרי שירת הים של משה ובני ישראל,5 התורה מספרת על מרים הנביאה, שארגנה את מקהלת הנשים: היא יצאה בראש עם התוף – והנשים אחריה בתופים ומחולות, וכך שרו יחד את הפסוק הפותח של השירה: "שִׁירוּ לַה' כִּי גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם" (שמות טו 20 – 21).

בהמשך נדודי בני ישראל במדבר נזכרת מרים בפרשת "האישה הכושית" של משה, ובהסתייגותה "כִּי אִשָּׁה כֻשִׁית לָקָח",6 ובאותה הזדמנות התרעמו היא ואהרן אחיה על מעמדו המיוחד של משה אחיהם כנביא, ואף טענו: "הֲרַק אַךְ בְּמֹשֶׁה דִּבֶּר ה'? הֲלֹא גַּם בָּנוּ דִבֵּר" (במדבר יב 1 – 2). בתגובה העניש ה' את מרים בצרעת, והיא נאלצה לצאת מחוץ למחנה ישראל, כדין המצורעים.7 רק בזכות תפילת משה בעדה – "אֵל נָא רְפָא נָא לָהּ" (במדבר יב 13) – נרפאה מרים מן הצרעת.

כאמור, המקרא אינו מספר על חייה האישיים – אך מדווח על פטירתה: מרים מתה בקדש ברנע ונקברה שם (במדבר כ 1). בספרי תרי עשר נזכרת מרים לצד משה ואהרן כאחת משלושת המנהיגים שהוציאו את בני ישראל ממצרים: "כִּי הֶעֱלִתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם וּמִבֵּית עֲבָדִים פְּדִיתִיךָ וָאֶשְׁלַח לְפָנֶיךָ אֶת מֹשֶׁה אַהֲרֹן וּמִרְיָם" ( מיכה ו 4).

גם במדרשי חז"ל נזכרת מרים, לא רק כאחות משה או אחות אהרן – אלא כמנהיגה בזכות עצמה, כאחראית לאחת משלוש המתנות הטובות שקיבלו בני ישראל במדבר – באר מים. לפי מדרשי אגדה הייתה זו באר פלאית שליוותה את ישראל במדבר ונתקיימה בזכות מרים – עד מותה.8